GELECEĞİN TARİHÇİLERİ ÇAL’DA

GELECEĞİN TARİHÇİLERİ ÇAL’DA

PAÜ’nün doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri, Çal’a hayran kaldı.

Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nün lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencileri Prof.Dr.Yusuf Kılıç başkanlığında Çal’a teknik gezi düzenledi. Öğrenciler, Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı da ziyaret ederek, uzun süre sohbet etti, Çal ile ilgili bilgi aldılar. Başkan Akcan, “Cumhuriyet’in temelinde harcı olan Çal, binlerce yıllık tarihe sahip. Çal, çok önemli tarih, kültür ve ticaret merkezlerindendir” dedi.

Tarih Bölümü öğrencileri Çal ilçesinin önemli tarihi değerlerinden olan Hançalar ve Tozlukara köprüleri, Şalvan (Kocaköy) Camisi,  Kırık Minare, Apollon Leirbenos Tapınağı’na teknik gezi düzenlediler. Prof.Dr.Yusuf Kılınç, “Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 8 bin 500 yıllık insan izlerine rastlanılan Dayılar ve Aşağıseyit kazılarına büyük destek veriyor. Bir tarihçi olarak Başkan Akcan’ı kutluyorum.  1071’de Anadolu’ya Müslüman Oğuz Türkler’i geldi. Onlardan önce Hristiyan ve başka inançlara sahip Türkler, bu topraklarda zaten yaşıyordu. Dolayısıyla bir çok medeniyetin yaşadığı Anadolu ve Çal bölgesi, tarihi yönden oldukça zengin.  Çal’da çok sayıda antik kentte var. Antik dönemden, Cumhuriyet dönemine kadar çok önemli tarih izlerine sahip Çal’ı görmeyen öğrenci, eksik kalmış demektir” dedi.

Pamukkale Üniversitesi’nin lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencileri, Çal’ı ilk kez gördüklerini ve tarihi dokusu, kültürel dokusuna hayran kaldıklarını belirtti. Makamında öğrencileri ağırlayan Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal, çok önemli ticaret, kültür ve tarih merkezlerinden biri. Cumhuriyet’in temeli atılırken o temele çok önemli harç koyan Çal, binlerce yıllık tarihe sahip. Belediyemizin desteğiyle yürütülen antik kentlerdeki kazılarda da 8 bin 500 yıllık insan izlerine rastlandı. Bu tarihi birikimimiz, bölgemizin turizme kazandırılmasına en önemli katkıyı verecektir. Çal’a gelen tüm öğrencilerimize ve hocalarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.