DEPREM BÖLGESİNDEKİ KAN EMİCİLER

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KAN EMİCİLER

Yıkılan binalar deyil, yıkılan, eşler, çocuklar,anneler, babalar, kadınlar, yuvalar...

 

Ekranın başına geçip duygulan,mamak elde deyil.

Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde arka, arkaya  iki deprem meydana geldi. Diyarbakır,Malatya, Kilis, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Hatay ve Malatya'da büyük yıkımlara neden oldu.Yaralı ve ölü sayısı saatler ve günler ilerledikçe artıyor.

İnsan duygularının en üst seviyede olduğu dönem  budur.Enkaz altından çıkan yaralıları, cenazeleri ve başlarında bekleyen ailelerin çaresizliğini görmek her insanı  duygu selini boğuyor. Bu  haykırışları duymamak elde deyil.

Her vatandaşın imkanları dahilinde yardım etme zamanı inanın bu gündür.İyi bir organize olup komisyonlar kurarak  mahallerde, köylerde her yerde deprem bölgesinde ihtiyaç olan battaniye, çadır, katı yiyecek maddeleri, çocuk bezleri vs.toplayarak Belediyenin, yardım kuruluşların, çatısı altında yardım kampanyaları başlatılmalıdır.

Vatandaş devlet elele olma zamanı.Gün birlik beraberlik günüdür.

Türkiye ağlıyor, Türkiye yas tutuyor. Siyasilerin söylemleri birlik ve beraberlik ten yana olacağı olaylardır bu afetler...

Malesef insanların zayıflıkların, dan bu depremi, yıkımı fırsata çevirmeye çalışan  bir de leş kargaları var. Bu   kargalar gün bugündür deyip iş başına geçtiler...

İnsanları sınıflandırmak insanlık onuruna sığmasada  bu insan müsfetteleri için bir gurup bir sınıflandırma  yapmak gerekiyor. Fakat hangi sınıfa koyacağını bilemiyor insan.

İnsanların en kötü günlerinden,  anlarından yararlanan bu şahsiyetsizler yıkılan evlere , dükkanlara girip hırsızlık yapıyorlar.

Evler, marketler yıkılmış, canlar verilmişken  bunları fırsat bilen kan emiciler iş başında.

Bunları çanak tutan bir kesim, aileleri eşleri , dostları ve mutlaka bir çevresi var.

Hiç sormazlarmı

"Nerden aldın, nasıl aldın diye"

Utanma duygusu olmayan bu talancılar kimseden çekinmiyor lar.

Televizyonlarda bir görüntü var, genç birisi bir tane televizyonu yıkılan bir marketten sırtlamış  çalmış kaçıyor...

Aslında bitmiş insanlığından, bitmiş vicdanında kaçıyor.Aldırmıyor çevredeki insanları, aldırmıyor enkaz altında kalan insanların feryatlarını.

Malesef hayatımızda, çevremizde insanları zayıflıklarından istifade eden bu tip insanlar çıkacaktır.Bu insanların mutlaka tespit edip toplum önüne ifşa edilmelidir.

Bir daha böyle acılar yaşamamak dileği ile geçmiş olsun Türkiyem.

Turan GÜNGÖR

İktisatci- Emekli Asker