Çavuşoğlu: "50 bin yatak temin ettik otellere gelmek isteyen depremzedeler kriz masalarına adlarını yazdırmalı"

Çavuşoğlu: "50 bin yatak temin ettik otellere gelmek isteyen depremzedeler kriz masalarına adlarını yazdırmalı"

"Otobüs ve uçaklarla ulaşım sağlanacak"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesindeki yurttaşlardan otellerde kalmak isteyenler için temin edilen yatak sayısının 50 bine ulaştığını belirterek, “Vatandaşlarımız bugünden itibaren Antalya’da, otellere yerleşme imkanına sahip olacaklar" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, turizmcilerle bir araya geldiği toplantının ardından Antalya Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada deprem bölgesinin dışında farklı şehirlerde vatandaşlara barınma imkanı sağlamak için özellikle Antalya ve Muğla bölgesinde otellerde barınma için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

Turizmcilere teşekkür

“Antalya Lara’da, Manavgat’ta, Alanya’da turizmcilerle bir araya geldik. Antalya’da da bir kriz merkezimiz var. Vatandaşlarımızın deprem bölgesinden gelip kalabilmeleri için 50 binin üzerinde bir yatak kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarımız bugünden itibaren Antalya’da otel sahipleri olsun, devletin imkanlarına gelip yerleşme imkanına sahip olacaklar. Turizmcilerimizi canı gönülden teşekkür ediyorum. AKTOB, ALTİD, BETÜYAB ve ilgili kuruluşlar yoğun çaba sarfettiler. Birçok otel de Kemer, Manavgat ve Alanya’da kış sezonu sebebiyle kapalı. Birçok işletme sahibi otellerini yarın ve bir iki gün içinde açacaklar. Orta ve uzun vadede yine barınma ihtiyacı olursa neler yapacağımızı da konuştuk. Acil olan barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza Antalya, Muğla ve Mersin illerinde bu imkanı vermektir” dedi.

"Otobüs ve uçaklarla ulaşım sağlanacak"

Vatandaşların deprem bölgesinden otellerine ulaşımına da değinen Bakan Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımızın bu bölgeye intikali için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Otobüslerle, uçaklarla, bu akşam insani yardım uçağı, dönüşte Antalya’ya gelmek isteyen vatandaşlarımızın getirilmesi için de bir planlama yapıldı, planlamalar yapılacak. Burada önemli olan vatandaşlarımızın kendi illerinde kriz merkezleri var, AFAD var. Bu bünyede de barınmayla ilgili birimler var. Buraya isimlerin kayıt edilmesinin ardından hemen o isimler Antalya’da kurulan merkeze iletilecek. Ve ardından planlama yapılacak. Otel ve devlet misafirhaneleri de vatandaşlarımızı ağırlayacaklar. Büyük bir dayanışma örneği gösterdiler. İhtiyaç olursa kapasiteyi arttırabileceklerini görmüş olduk” ifadelerine yer verdi